До началото XX век Мелник е населен предимно с гърци. Основният поминък тук, освен производството на вино, било отглеждането на тютюн. Въпреки това, през 1913 гърците са напуснали града, като се преселили в близките Серес и Сидирокастро.
Мелник вече може да се счита за забележителност - старите къщи, които преди това са принадлежали на търговците, са оцелели до наши дни. За най-известна къща се счита Кордопуловата. Тя е най-голямата жилищна сграда на Балканите, от периода на Българското възраждане. Винарската изба на къщата е издълбана в скалата. Най-старата византийска къща е Болярската къща. Тя е от първата половина на осми век. Исторически музей е разположен в Пашовата къща.
В града можете да видите около 90 паметници на културата. Те включват останки от манастира на св. Николай от XII век, Славовата крепост от XIII-XIV век (тя се нарича още Болярската къща), турска баня и римски мост. Легендарният Роженски манастир се намира на 6 км от Мелник. Ходенето до там няма да ви е скучно. Пред вас се отваря панорамен изглед към пясъчните пирамиди в различни причудливи форми.
Мелник днес е исторически и културен резерват, защото тук се поддържат много от древните традиционни занаяти. В допълнение към занаятите, Мелник е известен със своето гъсто и ароматно мелнишко вино. Известно е, че дори Чърчил поръчал мелнишко вино за тържеството в чест на сватбата на сина си. Днес можете да опитате опияняващата напитка почти във всеки дом - всички жители имат своя собствена винарска изба.
В Мелник се провеждат и фолклорни фестивали. Мелник е домакин на фестивал на мелнишко вино "Златен грозд". Той се провежда всяка гадина в началото на февруари. Понякога съвпада с празника на Трифон Зарезан. Тогава се избира най-доброто вино, представено на фестивала. А разнообразната фолклорна програма се провежда в целия регион. Има и дегустация на местни вина и ястия. Всички участници и гости на фестивала са поканени да ги опитат. Всички присъстващи на фестивала определено харесват фолклорните изпълнения на винения празник.